Przygotuj pierwszoklasistę do szkoły

Koniec wakacji to czas, gdy rodzice, nauczyciele, dzieci zaczynają denerwować się przygotowaniami do szkoły. Rodzice w poszukiwaniu wyprawki szkolnej przemierzają sklepy i polują na promocje. Zastanawiają się, co przyniesie ten rok. Czy dzieci znowu będą pracować zdalnie? Nauczyciele przygotowują sale na przyjście uczniów, sporządzają niezbędne dokumenty związane z ich pracą i też niepokoją się o sposób pracy i sytuacją zdrowotną w kraju. Dzieci stresują się powrotem do szkół i obowiązków. Koniec wakacyjnej beztroski i laby. To niezwykle trudny czas dla wszystkich, ale szczególnie niełatwy dla dzieci, które po raz pierwszy idą do szkoły. Z doświadczenia wiem, że niektóre dzieci wręcz nie mogą doczekać się szkoły. Inne natomiast przeżywają paniczny strach.

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Jak pomóc dziecku przezwyciężyć niepokój? Oto kilka wskazówek.

Opowiedz dziecku o szkole, do której pójdzie

Jeśli jest to szkoła, do której Ty uczęszczałeś/aś, to znasz ją bardzo dobrze. Opowiedz o swoich wrażeniach i przeżyciach z nią związanych.  Dobrze jest powiedzieć coś zabawnego, co rozładuje napięcie. Natomiast jeśli jest to inna szkoła, dobrze jest wcześniej ją poznać. Obecnie z powodu pandemii nie było tzw. „drzwi otwartych”, ale myślę, że pojedyncze, wcześniej umówione  wizyty w szkole z dzieckiem będą możliwe.

Nie strasz szkołą

To najgorsza z możliwych rzeczy! Jeśli Twoje przeżycia związane ze szkołą są negatywne, nie mów tego. To, co spotkało Ciebie, nie musi dotyczyć Twojego dziecka. Postaraj się powstrzymać od negatywnych określeń. Nie strasz dziecka nauczycielami, obowiązkami i negatywnymi ocenami.

Poznaj wychowawcę Twojego dziecka

Opowiedz mu o nim lub, jeśli to możliwe, umów się z nim na rozmowę jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Nauczyciele od połowy sierpnia są już w szkołach. Poznaj dziecko z „nową panią”. Wyjaśnij nauczycielowi problem Twojego dziecka. Opowiedz o jego obawach, problemach emocjonalnych. Gdy Twoja pociecha 1 września pójdzie do szkoły, będzie już miała wsparcie w wychowawcy.

Przygotuj wyprawkę szkolną razem z dzieckiem

Wybierz się z dzieckiem zakupy. Niech dokona wyboru przyborów szkolnych. Oczywiście kontroluj to, co kupuje.

Wyprawka szkolna – na co zwrócić uwagę?

Na tornister, który powinien mieć miękkie, szerokie szelki, które nie będą wżynały się w ramiona. Koniecznie regulowane, by można było właściwie dopasować ich długość, aby tornister odpowiednio przylegał do pleców. Tylna ścianka tornistra powinna być usztywniona, a w dolnej jej części, w miejscu naturalnego wygięcia kręgosłupa powinna być „poduszka”, czyli wybrzuszenie, które będzie dodatkowo podpierało kręgosłup. Na górze tornistra powinna być rączka, która pozwoli dziecku swobodnie przenieść tornister na krótkich odcinkach i powiesić go na haku pod ławką. Tornister powinien mieć światełka odblaskowe i kieszenie boczne, gdzie można włożyć picie, czy jedzenie. Niezależnie od wieku i wagi dziecka, plecak powinien być lekki.

Wśród potrzebnych przyborów znajduje się piórnik, nie za duży, nie za mały, ale taki, który będzie dla dziecka wygodny. Może to być piórnik z gumkami, wtedy dziecku łatwiej utrzymać porządek. Może też być piórnik typu saszetka, wtedy dziecko nie marnuje czasu na układanie rzeczy i więcej się w nim zmieści. W piórniku powinny znaleźć się podstawowe przybory:

  • co najmniej 2 ołówki miękkie, mogą być grubsze, trójkątne,
  • gumka do ścierania,
  • klej w sztyfcie,
  • kredki ołówkowe (miękkie),
  • zamykana temperówka,
  • linijka,
  • nożyczki z zaokrągloną końcówką – inne dla dzieci leworęcznych,
  • flamastry.
Dodatkowo, szykując wyprawkę ucznia, należy zakupić:
  • zeszyty 16 – kartkowe w linię i kratkę, przy czym linie powinny być wyraźne (są też zeszyty z kolorową liniaturą, które przydadzą się na początku nauki pisania),
  • dodatkowy zeszyt w kratkę, który będzie dzienniczkiem i/lub zeszytem kontaktów,
  • śniadaniówkę, która zmieści się w plecaku.

Przybory do zajęć plastyczno – technicznych dzieci najczęściej zostawiają w szkole w szufladzie lub w sztywnej walizce z rączką. Wśród nich są:

  • blok rysunkowy w formacie A4 – biały i kolorowy,
  • blok techniczny w formacie A4 – biały i kolorowy,
  • farby plakatowe – 12 kolorów,
  • farby akwarelowe – 12 kolorów,
  • pędzle różnej grubości (2 – 3 szt.),
  • podkładka do prac plastycznych format A3,
  • pojemnik na wodę,
  • kredki świecowe,
  • plastelina,
  • wycinanki,
  • pastele,
  • teczka A4 na gumkę.

Wszystkie materiały powinny być czytelnie podpisane imieniem i nazwiskiem.

Inne potrzebne rzeczy:

  • strój gimnastyczny: biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki gimnastyczne, obuwie sportowe, worek,
  • strój galowy: w kolorze biało – granatowym lub biało – czarnym.

To są tylko podstawowe elementy wyprawki szkolnej dziecka. Każda szkoła może mieć własne wymagania, dlatego warto wstrzymać się od zakupów i poczekać na spotkanie z wychowawcą, który na pierwszym zebraniu poinformuje rodziców o tym, co jeszcze należy kupić. Poza tym szkoły wykorzystują swoje strony internetowe do informowania rodziców o wyprawce szkolnej, dlatego warto je śledzić.

Naucz dziecko samodzielności

Zademonstruj, jak spakować tornister, jak go zakładać i zapinać. Powiedz, które zeszyty są do jakiego przedmiotu i jak je rozpoznać. Możesz nakleić na okładki literki, cyferki lub kratki, linie, albo owinąć zeszyty i książki w owijki w różnych kolorach, aby dziecko mogło lepiej je rozróżniać. Jeśli Twoje dziecko umie czytać, pisać, możesz poprosić, by samo podpisało zeszyty i książki. Pokaż jak otwierać i zamykać piórnik, śniadaniówkę, worek od w-f.  Z reguły dzieci w pierwszej klasie mają wszystkie rzeczy nowe i dlatego należy zademonstrować im, jak najprościej je obsługiwać. Na początku możecie wspólnie pakować tornister, ale z czasem należy przyzwyczaić dziecko do samodzielności. Ty możesz jedynie skontrolować, czy zrobiło to poprawnie.
Ważne! Przygotuj ubrania i spakuj tornister dzień wcześniej, a nie rano. Poranny pośpiech może prowadzić do pomyłek i napięć. Przypomnij lub naucz dziecko wiązać buty, zapinać i rozpinać kurtkę i poćwicz z nim przebieranie stroju na w – f. Niestety te czynności zabierają dzieciom bardzo dużo czasu i często z tego powodu zajęcia gimnastyczne są bardzo krótkie. Nauczyciel jest tylko jeden, a dzieci 25. Niełatwo jest pomóc każdemu.

Wzmacniaj pozytywnie swoje dziecko. Podkreślaj jego mocne strony. Dawaj mu zachęcające komunikaty. Mów, co już potrafi. Chwal za każde nowe umiejętności i właściwe zachowania. Tylko wtedy Twoje dziecko nabierze pewności siebie i wzmocni poczucie własnej wartości.

Zrób plan dnia

Plan powinien uwzględniać pobyt dziecka w szkole, czas na odpoczynek, posiłki, odrabianie lekcji, zainteresowania dziecka i zajęcia dodatkowe oraz sen. To ważne, aby trzymać się harmonogramu, bo to daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jest ono spokojniejsze, bo wie, co go czeka każdego dnia. Dobrze, gdy ma zegarek i umie odczytywać pełne godziny na zegarze, wtedy wie, kiedy powróci do domu.  Można również włożyć dziecku plan lekcji do piórnika, co ułatwi mu orientację w czasie.

Podaruj dziecku przyjaciela

Kto pamięta książkę Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”, ten wie, o czym mówię. Mały przyjaciel w piórniku lub w tornistrze na pewno pomoże dziecku przetrwać trudną, nową sytuację. Ten początkowy, adaptacyjny okres jest niełatwy, dlatego mała maskotka może pomóc dziecku przezwyciężyć stres, zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i przywoła miłe chwile, przypomni o domu i rodzinie. Nie pozwól tylko, żeby dziecko zabierało do plecaka wiele zabawek. Wystarczy jedna mała zabawka.

Poznaj rodziców uczniów w klasie Twojego dziecka

Jeśli znacie się już z przedszkola, to bardzo dobrze. Natomiast jeśli nie, to warto to zrobić na pierwszym zebraniu. Dobre relacje z rodzicami Twojego dziecka mogą pomóc, np. podczas choroby dziecka, gdy trzeba dowiedzieć się, co było zadane. W obecnych czasach rodzice często zakładają grupy klasowe na komunikatorach internetowych i tam szybko informują się o różnych wydarzeniach. Często wyjaśniają sobie wątpliwości dotyczące chociażby interpretacji zadań domowych przez dzieci. 🙂

Świętuj pójścia dziecka do szkoły

To naprawdę duże wydarzenie w jego życiu. Od tej pory zaczyna się nowy etap. Zmienia się całe otoczenie dziecka – pani, koledzy, miejsce nauki, sposób nauczania i oceniania. Do tego dochodzą dodatkowe obowiązki w postaci zadań domowych. Zrób z tego dnia rodzinne wydarzenie. Idźcie razem do szkoły na apel a potem, np. na lody lub do kina i świętujcie ten moment. Pozwólcie dziecku poczuć się wyjątkowo, uroczyście.

Tak przygotowany uczeń może śmiało iść do szkoły. Pod opieką mądrych rodziców i z pomocą wychowawcy szybko przystosuje się do nowej sytuacji. W razie jakichkolwiek trudności należy zgłosić się do wychowawcy lub szkolnego psychologa. Na pewno szybko uda się rozwiązać problem.

Wszystkim uczniom życzę sukcesów w szkole i dobrego roku szkolnego 2021/2022, a Rodzicom i Nauczycielom jak najmniej problemów z dziećmi.

Pozdrawiam

Irena