Sukces dobrych relacji

Każdego dnia nawiązujemy relacje z drugim człowiekiem: w domu, w szkole czy pracy, w sklepie, autobusie, na ulicy. Nawet rozmawiając z kimś na odległość, np. przez telefon, wchodzimy z nim w relację. W ostatnich czasach (także z powodu pandemii) bardzo powszechna jest relacja wirtualna. Niektóre relacje są pozytywne, a niektóre negatywne. Dlaczego tak jest i od czego zależą nasze relacje?

Dlaczego relacje są ważne?

W piramidzie  potrzeb Abrahama Maslowa jedną z najważniejszych potrzeb człowieka jest potrzeba przynależności i pragnienie zrozumienia nas przez otoczenie. Nie znam człowieka, który nie chciałby przynależeć do jakiejś grupy  – rodziny, przyjaciół, kolegów z pracy, znajomych, towarzyszy wspólnej pasji. Nie jesteśmy stworzeni do samotności. Człowiek z natury jest istotą stadną i potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem. Mamy wielką skłonność do działania grupowego.  Spędzanie czasu z innymi ludźmi daje nam poczucie szczęścia, zadowolenia, spełnienia w życiu i jest naszym motorem do działania. Łatwiej jest nam budować głębokie i trwałe relacje, gdy jesteśmy szczęśliwi. Natomiast brak dobrych relacji z innymi sprawia, że czujemy się sfrustrowani, niezrozumiani i do tego żyjemy w ciągłym napięciu, co odbija się na naszej skuteczności w działaniu.

Pamiętaj o sobie

Dbać o relacje z innymi oznacza trochę zadbanie o siebie i o to, jak sami czujemy się ze sobą. Gdy się znamy, lubimy i szanujemy, gdy nie musimy udawać kogoś, kim nie jesteśmy, wtedy łatwiej nam nawiązać kontakt z innymi i budować relacje. Powinniśmy mieć wiedzę na temat tego, kim jesteśmy, co nas ukształtowało, co wynieśliśmy z domu rodzinnego. Powinniśmy mieć świadomość tego, jaki jest nasz bagaż emocjonalny, jakie mamy potrzeby i pragnienia oraz urazy. Należy zrozumieć, co jest naszą wartością, potencjałem, a co nas ogranicza. Wtedy to, co zaoferujemy i odbierzemy od innych, będzie tak naprawdę efektem tego, jaką relację mamy sami ze sobą.

Gdy już zadbamy o siebie, możemy pomyśleć o relacjach z innymi. Mam tu na myśli stosunki społeczne typu rodzic – dziecko, mąż – żona, partner – partnerka, pracownik – pracodawca, przyjaciel – przyjaciel. Te relacje są nieco trudniejsze i wymagają od nas większego zaangażowania. Musimy je pielęgnować, dbać o nie, opiekować się nimi. Więzi te są procesem, który rozwija się długo. Nie wszystkie relacje przetrwają próbę czasu. Z niektórych zrezygnujemy sami, gdy tylko stwierdzimy, że się wypaliły i utrzymywanie ich na siłę nie jest konieczne. Niekiedy warto zrobić porządek w swoich relacjach.

Co jest ważne w budowaniu relacji z drugim człowiekiem?

Przede wszystkim ważne jest słuchanie innych. Bardzo często jest tak, że podczas rozmowy z kimś tak naprawdę myślami jesteśmy gdzieś indziej. Analizujemy swoje problemy, myślimy o dzieciach, zakupach, oceniamy rozmówcę, zastanawiamy się, czy dobrze wyglądamy, albo, co o nas myśli druga strona. Ważne jest, by aktywnie uczestniczyć w rozmowie, słuchać swojego rozmówcy, dopytywać o szczegóły, patrzeć mu w oczy. Naszemu rozmówcy należy się szacunek i szczerość w rozmowie. Nie staraj się dopasować do rozmówcy i jego zdania. Gdy się z czymś nie zgadzasz, powiedz o tym, aby być zgodnym ze swoim sumieniem. Uważne słuchanie buduje zaufanie, a to gwarantuje dobrą relację z drugim człowiekiem.

Nie mów źle o osobie, której nie ma podczas rozmowy. Nie obgaduj jej, bo brak lojalności bardzo źle wpływa na relacje (zwłaszcza w pacy). To osłabia więź, która powinna opierać się na uczciwej współpracy i przywiązaniu. Lojalność daje nam poczucie bezpieczeństwa, stabilności i podstawy przewidywania tego, jak zachowają się inne osoby.

Okaż zainteresowanie, ale nie oceniaj

Jeśli chcesz zrozumieć innych, musisz powstrzymać się od oceniania i osądzania. Pochopne ocenianie innych i patrzenie na nich z góry bardzo często psuje relacje międzyludzkie i prowadzi do pychy, a nawet pogardy.  Dzieje się tak często, ponieważ boimy się, że osoba, która jest od nas inna stanowi dla nas zagrożenie. Kolor skóry, płeć, wiek, wygląd, zasobność portfela, ułomność fizyczna, czy religia … nie powinny mieć żadnego znaczenia. Ludzie zawsze byli i będą różni, ale każdy z nas ma swoją wartość i może nas czegoś nauczyć. Chcąc utrzymać prawidłowe relacje powinniśmy zaakceptować drugiego człowieka takim, jakim jest.

Spraw, by inni w relacjach z Tobą czuli się ważni, wtedy chętnie sami będą dążyć do ponownego kontaktu. Interesuj się tym, co robią, co dla nich  jest istotne. Postaraj się doceniać i chwalić ich działania, osiągnięcia, cechy, zalety, a otrzymasz od nich to samo. To „efekt bumerangu” –  im bardziej my interesujemy się drugim człowiekiem, tym bardziej on, będzie interesował się nami. Dając drugiemu człowiekowi swój czas i uwagę, sprawiamy, że on odwzajemnia się nam tym samym.  Dzięki pozytywnym emocjom, które towarzyszą rozmowom, inni chętnie będą wracać do spotkań z Tobą.

Szkoda czasu na kłótnie

W relacjach z ludźmi staraj się dążyć do zgody. Stare przysłowie mówi „ Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.  Mądrość ta przestrzega nas przed wzajemnymi kłótniami i jego konsekwencjami.  Nie musisz mieć zawsze racji. Pozwól innym posiadać własne zdanie i poglądy. Nie spieraj się o rzeczy mało istotne. Ciągłe kłótnie sprawiają, że słabną więzi międzyludzkie i oddalamy się od siebie.  Czasami warto zastanowić się nad tym, na czym nam bardziej zależy – na udowodnieniu swojej racji, czy na szczęściu.

Okazuj wdzięczność zawsze, gdy ktoś zrobi coś dla Ciebie lub powie o Tobie coś miłego. Zwłaszcza, gdy robi to bezinteresownie. To bardzo ważne, by zauważyć drugiego człowieka i podziękować mu za jego życzliwość. Zawsze, gdy dziękujesz, wzmacniasz poczucie wartości drugiego człowieka, ale rośnie też Twoja wartość. Wdzięczność sprawia, że jest nam łatwiej pozbyć się negatywnych emocji, wybaczać oraz budować lepsze i zdrowsze relacje z innymi.

Warto mieć poczucie humoru. Gdy je mamy, ludzie częściej przebywają w naszym towarzystwie. Poczucie humoru to przede wszystkim dystans do siebie. Nie można śmiać się z innych, jeśli nie potrafimy się śmiać z samych siebie. Gdy lubimy ludzi, to mamy też pogodę ducha, poczucie humoru, jesteśmy życzliwi i potrafimy obdarowywać innych ciepłym słowem. Nie lubimy przebywać w towarzystwie osób, które smucą się, albo co gorsze ciągle narzekają na swój los.

Uważaj na toksyczne relacje

Dbaj o siebie, o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeśli z jakichś powodów Twoja relacja z drugim człowiekiem przynosi Ci ból, cierpienie, wywołuje negatywne emocje, takie jak strach i poniżenie, zerwij ją. Nie ma nic gorszego od toksycznej relacji. Nie warto marnować życia i tkwić na siłę w takiej relacji. Jeśli nie możesz sam zerwać chorej relacji, poszukaj wsparcia, np. u psychologa, terapeuty. Opłaca się walczyć o siebie.

Czas wakacji i urlopów to dobry moment, by poprawić relacje, które z różnych powodów uległy pogorszeniu. Wspólne wyjazdy, spotkania w gronie rodziny, czy przyjaciół pozwolą na odświeżenie i umocnienie więzi oraz budowanie wspólnych wspomnień. To czas, gdy możemy sobie wyjaśnić różnego rodzaju zaszłości i nieporozumienia oraz poznać się lepiej i zaprzyjaźnić. Po takim urlopie wracamy do pracy mądrzejsi, silniejsi i bardziej pewni siebie. I możemy liczyć także na  ocieplenie stosunków w miejscu pracy.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Irena