Działania CFF w ramach Global Money Week

Tegoroczna, już 10. edycja Global Money Week odbedzie się w dniach 21-27 marca. Ale co to właściwie jest? Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza jest coroczną międzynarodową kampanią informacyjną na rzecz poszerzania świadomości finansowej wśród dzieci i młodzieży. CFF postanowiło włączyć się w tę inicjatywę. Poniżej przedstawiamy plan naszych działań na nadchodzący GMW.

Wtorek – 22.03.2022

Inauguracja konkursu dla dzieci w wieku 5-10 lat na wykonanie gry planszowej z wiedzy finansowej.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci, nauczycieli i opiekunów grup do 30 uczniów. Prace mogą być nadsyłane do 31 maja 2022 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 czerwca 2022. Organizator przewidział dla dzieci nagrody indywidualne za I, II, III miejsce. Zwycięska grupa wygrywa również pakiet ABC Ekonomii dla przedszkola/szkoły. Nagrody dla nauczycieli/opiekunów grup to: I miejsce laptop, II miejsce – bon do Empiku (500zł), III miejsce – bon do Empiku (300zł). Regulamin konkursu dostępny TUTAJ od 22.03.2022.

Debata European Banking Federation (g. 15:35 – 16:10)

Czepczyński Family Foundation zostało zaproszone do udziału w debacie organizowanej przez European Banking Federation (EBF). Podczas spotkania reprezentować nas będzie dr Paweł Kaczmarczyk, który opowie o doświadczeniach CFF związanych z rozwijaniem edukacji finansowej w Polsce, szczególnie w kontekście edukacji w czasach kryzysu.

Spotkanie poprowadzi Wim Mijs, CEO EBF. Wśród prelegentów pojawią się również Diana Filip (JA Europe), Despina Spanou (Komisja Europejska – tbc).

Nagranie debaty dostępne jest na kanale LinkedIn EBF w języku angielskim.

Szkolenie online dla nauczycieli z edukacji finansowej (g. 20:00 – 21:30)

Spotkanie skierowane do nauczycieli, wychowawców, opiekunów/rodziców, którzy chcą dowiedzieć się w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o ekonomii i finansach. Podczas spotkania z terapeutą rozwojowym i edukatorem finansowym, uczestnicy dowiedzą się jakie są możliwości poznawcze dzieci od urodzenia do okresu nastoletniego, kiedy najlepiej rozmawiać z nimi o ekonomii i finansach oraz jakiego używać języka i narzędzi, aby taka rozmowa była skuteczna i prowadziła do utrwalenia wiedzy i właściwych postaw dotyczących finansów i ekonomii w życiu dorosłym. Przedstawiony zostanie program edukacji finansowej dla dzieci w wieku 5-10 lat „ABC Ekonomii. Pierwsze kroki w świecie finansów”.

Nagranie szkolenia dostępne jest na Facebook oraz na kanale Youtube CFF.

Środa – 23.03.2022

Budżet domowy – co to takiego? Lekcja online z zakresu edukacji finansowej (g. 11:00 – 11:45)

Lekcja skierowana jest do nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Tematem spotkania będzie: Budżet domowy – co to takiego? Dzieci dowiedzą się, co składa się na dochody i wydatki w budżecie domowym, co to są potrzeby i zachcianki. Zajęcia poprowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, specjalista ds. edukacji w Czepczyński Family Foundation. Scenariusz zajęć jest częścią projektu ABC Ekonomii, skierowanego do uczniów w wieku 5 – 10 lat i został opracowany na podstawie książki pt. „ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów” autorstwa Żanety Kupczyk i Wiktora Czepczyńskiego oraz materiałów dydaktycznych przygotowanych do tego projektu.

Nagranie lekcji dostępne jest na profilach CFF – Facebook oraz YouTube
Materiały do pobrania – KLIK!

Licealista przedsiębiorcą? Dlaczego nie? O skarpetkowym biznesie z Barbarą Chrześcijańską i Piotrem Jastrzębskim, czyli So!Socks! (g. 20:00 – 21:00)

Spotkanie z dorosłymi już studentami, którzy swoje pierwsze przedsiębiorcze kroki postawili będąc uczniami Liceum nr 1 w Zielonej Górze. Jak udało im się rozkręcić firmę produkującą skarpetki? Skąd wzięli na to pomysł i jak uporali się z formalnościami? Czy osoba niepełnoletnia może być właścicielem firmy? Skąd w tak młodych ludziach odwaga i motywacja, a przede wszystkim dojrzałość ekonomiczna?

Nagranie ze spotkania jest dostępne na kanale Facebook oraz YouTube CFF.

Spotkanie skierowane jest do młodzieży oraz nauczycieli. Jest to doskonały materiał do wykorzystania podczas zajęć z przedsiębiorczości lub podczas lekcji wychowawczych.

Czwartek – 24.03.2022

„What is a price?” Lekcja online z zakresu edukacji finansowej w j. angielskim (g. 11:00 – 11:45)

Lekcja skierowana jest do uczniów w wieku 6-10 lat i ich nauczycieli. Tematem spotkania będzie cena, od czego zależy i jak ją rozumieć. Podczas lekcji dwoje ekspertów, pedagogów Czepczynski Family Foundation poprowadzi zajęcia w oparciu o książkę „ABC of Economics” oraz karty pracy dla uczniów i infografiki w języku angielskim. Zajęcia są elementem projektu edukacji finansowo-ekonomicznej realizowanego w 6 krajach w Europie,w 5 językach.

Nagranie lekcji zostało zamieszczone na profilach CFF na Facebook oraz YouTube w języku angielskim.

Materiały dodatkowe do pobrania – KLIK!

Organizatorem kampanii GMW jest Międzynarodowa Sieć ds. Edukacji Finansowej działająca przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – OECD/INFE.

Koordynatorem kampanii GMW w Polsce jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami uczestnictwa w Kampanii oraz zgłaszania udziału w GMW 2022 za pośrednictwem elektronicznego formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.knf.gov.pl. Termin przesyłania zgłoszeń udziału w Kampanii upływa 21 marca br.

Zasady uczestnictwa w kampanii GMW.

Formularz zgłoszenia udziału w kampanii Global Money Week 2022

Więcej informacji nt. kampanii GMW w Polsce

Więcej informacji nt. kampanii GMW na świecie