VI warsztat ABC-Ekonomii – Co to są obowiązki domowe?

Przedstawiamy kolejny scenariusz zajęć domowych z dzieckiem w wieku przedszkolnym do szóstego rozdziału książki: „ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów”.

Warsztaty zajmą Wam ok. 30-45 minut (w zależności od wieku dziecka).

Scenariusz został oparty o szósty rozdział naszej książki, który można znaleźć na stronie internetowej i przeczytać dziecku lub skorzystać z gotowego nagrania, przeczytanego przez nauczycielkę, koordynatora projektu Magdalenę Michalską oraz jej córkę Adelkę (nagranie poniżej).

Przed rozpoczęciem warsztatu przygotuj:

kredki/pisaki, klej, nożyczki, karty pracy (pobierz materiały klikając w ten link).

Zarówno nagranie, jak i samodzielne czytanie przerwij w opisanym czasie, a następnie wprowadź poszczególną formę aktywności.

1’33 | po słowach: „Po krótkiej chwili wspólnymi siłami posprzątali po śniadaniu.”

Zadaj dziecku pytania:

• W jaki sposób Zosia pomogła mamie podczas przygotowywania śniadania?
  • Dlaczego dziewczynka pomagała mamie?
  • A czy ty pomagasz rodzicom w domu?

2’23 | po słowach: „Po dodaniu ostatnich dekoracji odsunęli się, by wspólnie podziwiać swoje zimowe dzieło.”

Zabawa przy piosence „Buch w śnieżny puch”. Dziecko stoi na dywanie pokazując gesty i naśladując zachowania, o których mowa jest w piosence.

3’44 | po słowach: „Jeżeli chcesz pomagać mamie i tacie w domu, to coś wymyślimy.”

Daj dziecku kartę pracy nr 13 – „Obowiązki domowe”. Zadanie polega na skreśleniu w każdej z par zdjęcia, które nie przedstawia obowiązku domowego. W pustej ramce przedszkolak rysuje własny przykład na obowiązek domowy.

LUB

Karta pracy nr 13 – „Moje obowiązki domowe”. Zadaniem dziecka jest przygotowanie tabliczki, na której przez cały tydzień będzie przyklejało obrazki prezentujące zajęcia wykonywane przez nie w domu.

Po wykonaniu zadania włącz nagranie lub przeczytaj dziecku resztę opowiadania.

Zabawa podsumowująca

Daj dziecku kartę pracy nr 14 – „Domowe porządki”. Należy połączyć przedmioty w pary i dorysować brakujący element.

Po wykonaniu wszystkich zadań, warto powtórzyć z dzieckiem treści z warsztatu i sprawdzić, ile z nich zostało zapamiętane.

• Co to są obowiązki domowe?
  • Jakie są jego obowiązki w domu?
  • Czy obowiązki domowe to też praca?
  • Jak jeszcze może pomagać w domu? Czy ma jakieś propozycje?
  • Które z obowiązków domowych lubi i dlaczego, a które nie?

Mamy nadzieję, że wspólna nauka zabawa była dla Was przyjemnością. Zachęcamy do kontynuowania warsztatów z Zosią i Maksem, które będą pojawiać się na naszym fanpage.