Rodzice biorą edukację w swoje ręce

Nasz serwis Edu-Skarbonka jest odpowiedzią na potrzeby rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Wszyscy wiemy, jak wielkiego wsparcia wymaga edukacja, a przede wszystkim nauczyciel. Od początku istnienia naszej Fundacji, rodzice zgłaszali nam, że chcieliby pomóc we wprowadzeniu edukacji ekonomicznej i edukacji włączającej w placówkach ich dzieci. Uważają bowiem, że są to kluczowe kompetencje jakie są niezbędne do poradzenia sobie w dorosłym życiu z problemami i wyzwaniami.

Nie wiedzieli jednak co mogą zrobić, więc…
…powstała Edu-Skarbonka!

Jest to nic innego, jak portal zbiórkowy, gdzie rodzice mogą wspólnymi siłami sprawić, by w placówce ich dzieci nauczyciel mógł realizować zajęcia z zakresu edukacji finansowej i włączającej. Wystarczy jeden rodzic, by zbiórka na daną placówkę została utworzona, a udział kolejnych rodziców sprawi, że szybko uda się doprowadzić do jej zamknięcia i przekazania pakietów edukacyjnych na ręce nauczycieli.

Dlaczego to takie proste?
Ponieważ już ponad
2000 placówek
to przetestowało!

Projekty ABC-Ekonomii i ABC-Empatii są projektami edukacyjnymi to znaczy, że poddaliśmy je bardzo szczegółowej procedurze rekomendacyjnej w takich instytucjach, jak Wojewódzkie Ośrodki Metodyczne, Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli, czy niezależnych ekspertów z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Materiały zostały w całości opracowane przez nauczycieli i specjalistów z zakresu rozwoju dziecka. Są one również zgodne z podstawą programową.

Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ to znaczy, że każde
dziecko będzie mogło z nich
skorzystać.

Powiązanie z podstawą programową to kluczowy atut naszych projektów. Dzięki temu, nie są to zajęcia dodatkowe, w których udział biorą nieliczni uczniowie. Są to zajęcia lekcyjne, w których udział biorą wszyscy!

Zatem przekazując pakiet edukacyjny do przedszkola czy szkoły, każdy rodzic ma pewność, że nie trafi on na półkę, ale będzie używany w trakcie realizacji zajęć.

Dlaczego jednak to rodzice mają się włączać w proces edukacji?

Ponieważ edukacja dzieci to inwestycja we wspólne dobro.

Nic nie powinno być ważniejsze od edukacji, zwłaszcza tej, która oparta jest na najlepszej jakości materiałach i wiedzy. System edukacyjny wymaga dostosowania do potrzeb współczesności, ale jest to proces powolny. Nie mamy na niego czasu, bowiem kolejne pokolenia dzieci będą pozbawione wiedzy i umiejętności radzenia sobie  w przyszłości, w tym Twoje dziecko. Nauczyciele chcieliby realizować warsztaty z edukacji ekonomicznej i włączającej, ale nie posiadają do nich narzędzi. Dlatego zamknęliśmy nasze materiały w pakiet, którego kluczowym elementem są szkolenia.

Szkolenia nauczycieli oraz materiały projektowe

W ramach naszych pakietów, nauczyciel nie tylko otrzymuje scenariusze, karty pracy, poradniki, ale również szkolenia, w jaki sposób pracować z dziećmi, by mogły nabyć właściwych postaw zarówno w zakresie ekonomii i finansów, a także empatii. Szkolenia są opracowane w formie nagrań i nauczyciele sami wybierają interesujące ich moduły.

To wszystko jest bardzo proste, więc jak zacząć?

Zakładając zbiórkę na stronie

Wystarczy założyć zbiórkę na wybraną przez siebie placówkę, a także poinformować szkołę lub przedszkole o całej akcji oraz zachęcić do udziału innych rodziców. Cała zbiórka odbywa się na przygotowanej przez nas platformie. Po jej zakończeniu (uzbieraniu kwoty pakietu) nasza Fundacja automatycznie nadaje pakiet materiałów drukowanych i przekazuje placówce komplet narzędzi w formie online (w tym szkoleń). Od tego dnia we wskazanej placówce może zacząć się realizacja warsztatów z zakresu edukacji ekonomicznej i/lub edukacji włączającej.

Nie każda zbiórka się uda, co wtedy?

Nic straconego! Rozumiemy, że nie zawsze uda się zrealizować założenia zbiórki. Zgodnie z naszym regulaminem, wysyłamy wówczas do placówki książki o wartości zebranej kwoty. Wtedy trafiają one do biblioteki placówki, gdzie dzieci mogą korzystać z nich i uczyć się o ekonomii oraz empatii z przygód Zosi i Maksa.

Rodzice bardzo chcą projekt, ale dyrekcja nie wyraża zgody, co wtedy?

Służymy wsparciem w prowadzeniu rozmów z władzami szkoły. Warto zaznaczyć dyrektorowi, że pakiet jest prezentem od rodziców, którym zależy na włączeniu edukacji finansowej i empatii do zajęć ich dzieci. Projekt nie wymaga od placówki raportowania, ani przesyłania zdjęć z realizacji warsztatów. Szkoła nie musi też rozliczać założonej zbiórki, w całości zajmuje się tym zespół naszej Fundacji. Po przekazaniu materiałów nauczyciele mogą swobodnie korzystać z nich i realizować lekcje zgodnie z ustalonym wcześniej planem.

Co zyskują nauczyciele?

Szkoła zyskuje wsparcie w zakresie finansowania materiałów edukacyjnych oraz w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Nauczyciele zyskują narzędzia do realizacji zapisów podstawy programowej w zakresie edukacji finansowej, ekonomicznej oraz edukacji włączającej.
Nie muszą już szukać scenariuszy, nie muszą sami opracowywać kart pracy, otrzymują gotowy, sprawdzony materiał. Co więcej, dzięki certyfikowanemu szkoleniu dla kadry pedagogicznej, nauczyciele mogą wzbogacić swój warsztat pracy o umiejętności prowadzenia zajęć z edukacji włączającej i ekonomicznej.

A co rodzice?

Zyskują świadomość, że ich dzieci nie zostają pozbawione edukacji, która jest podstawą do radzenia sobie
z wyzwaniami rzeczywistości w dorosłym życiu, a czy
nie tego chce każdy rodzic dla swojego dziecka?